Obserwowanie, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki, jest jednym z najbardziej ekscytujących wczesnych kamieni milowych. Dzieci przechodzą przez kilka etapów rozwojowych, zanim nauczą się chodzić, w tym siadania, raczkowania, wstawania i stania.

Podczas gdy wszystkie niemowlęta mają tendencję do przechodzenia przez te etapy w ten sam sposób, żadne dwoje dzieci nie przechodzi przez nie dokładnie w tym samym czasie lub dokładnie w ten sam sposób. To powiedziawszy, nadal istnieje wiele sposobów, w jakie możesz pomóc dziecku w jego podróży na spacer!

Ćwiczenia pomagające dziecku chodzić

Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykorzystać, aby pomóc dziecku poprawić równowagę, zbudować siłę i przygotować się do chodzenia.

Siedzenie na stołku

Kiedy Twoje dziecko jest w stanie siedzieć bez pomocy, posadź je na stołku wielkości dziecka, tak aby jego plecy nie miały podparcia. Upewnij się, że w pobliżu znajduje się osoba dorosła, która pomoże i zapewni bezpieczeństwo! Jej stopy powinny dotykać podłogi, aby mogła się odepchnąć, z kolanami i biodrami pod kątem 90 stopni. Kiedy znajdzie się w tej pozycji, poproś ją, aby sięgnęła i podniosła zabawkę z podłogi, a następnie usiadła z powrotem na stołku. Poruszaj zabawką, aby zwiększyć zasięg i wzmocnić różne mięśnie. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg, pleców i ramion dziecka. Pomaga również przygotować niemowlę do ułożenia stóp bezpośrednio pod ciałem, aby utrzymać jego wagę.

Spacery

Niemowlęta mogą ćwiczyć chodzenie, „biegając” tam i z powrotem obok sofy lub krótkiej ławki. Postaw dziecko obok sofy i pozwól mu trzymać się jedną ręką, podczas gdy ty trzymaj jego drugą rękę dla zachowania równowagi. Powoli poruszaj się w przód iw tył wzdłuż mebli i ćwicz chodzenie. Wkrótce puści twoją rękę, aby samodzielnie ćwiczyć tę czynność. Jeśli potrzebuje zachęty, możesz umieścić jego ulubioną zabawkę na jednym końcu sofy, aby mógł do niej chodzić.

Kopanie piłki

Gdy Twoje dziecko trzyma się mebli podczas lotu, umieść piankową piłkę na podłodze obok jego stóp. Na początku może przypadkowo kopnąć piłkę, ale gdy będziesz ją odkładał z powrotem za jej stopy, zacznie podnosić jedną stopę, aby celowo kopnąć piłkę. Umieść piłkę po obu stronach jej ciała, aby mogła ćwiczyć kopanie obiema stopami.

Wspomagane chodzenie

Stań za dzieckiem, połóż dłonie na jego ramionach i podnieś je do pozycji stojącej. Delikatnie pociągnij jedną rękę do przodu, a następnie drugą. Jego stopy naturalnie podążą za nim, gdy obraca biodra, aby wykonać krok. Ćwicz chodzenie, aż dziecko będzie gotowe do zatrzymania się.

Niemowlęta uczą się chodzić poprzez powtarzanie, więc te czynności należy powtarzać kilka razy dziennie. Niemowlęta uczą się również łatwiej chodzić, jeśli nie noszą butów, więc upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo czasu na boso w domu podczas ćwiczeń.

Podobne wpisy