Pierwszy spacer to jeden z wielu ekscytujących i niezapomnianych kamieni milowych w rozwoju Twojego dziecka. Twoje dziecko od najmłodszych lat przygotowuje się do chodzenia. Teraz turlanie się, siadanie, szuranie pośladkami, raczkowanie, przesuwanie mebli i wstawanie kończy się najnowszą przygodą Twojego dziecka: pierwszymi krokami.

Niemowlęta zwykle zaczynają chodzić w wieku od około 10 do 18 miesięcy. Przed chodzeniem niemowlęta zwykle raczkują (od 7 do 12 miesięcy) i podciągają się do pozycji stojącej (zwykle w wieku od 9 do 12 miesięcy).

Jak moje dziecko rozwija umiejętność chodzenia?


Aby chodzić, Twoje dziecko musi rozwinąć wiele umiejętności, w tym równowagę, koordynację, wstawanie i zdolność przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą.

Każda nowa umiejętność, którą rozwija Twoje dziecko, opiera się na wcześniejszych umiejętnościach, których nauczyło się Twoje dziecko. W miarę jak Twoje dziecko się starzeje, umiejętności, których się uczy, stają się coraz bardziej złożone.

Podczas gdy Twoje dziecko było zajęte raczkowaniem i podciąganiem się, aby wstać, a następnie krążeniem między meblami, budowało siłę mięśni. Rozwijali również umiejętności takie jak równowaga i koordynacja, które są potrzebne do chodzenia, a później do biegania.

Gdy dziecko zacznie chodzić, kontynuuje ten proces. Mogą eksperymentować z przechodzeniem z podłogi do stania, a następnie z powrotem. Mogą przechodzić od siedzenia do stania iz powrotem, chodzić, a następnie kucać, aby się bawić. Wszystkie te czynności pomagają również wzmocnić ich mięśnie i równowagę. Będą dalej ćwiczyć i eksperymentować, aby poprawić swoje umiejętności chodzenia. Mogą chodzić w różnych kierunkach, po różnych powierzchniach i niosąc duże zabawki.

Co mogę zrobić, aby pomóc dziecku nauczyć się chodzić?

Możesz pomóc najbardziej, zapewniając wspierające warunki fizyczne i społeczne oraz możliwości ćwiczenia chodzenia.

Oto kilka ogólnych wskazówek, jak pomóc dziecku na tym etapie:

Bawcie się razem — przebywanie z dzieckiem lub w jego pobliżu podczas odkrywania pomaga mu czuć się bezpiecznie i buduje pewność siebie.

Zachęcaj do samodzielnego chodzenia — bycie aktywnym i poruszanie się buduje siłę mięśni i postawę Twojego dziecka, co pomaga Twojemu dziecku lepiej chodzić i przygotowuje je do biegania.

Możesz zacząć od ustawienia się około dwóch metrów od dziecka i zachęcenia go do chodzenia do ciebie. Gdy to osiągną, możesz zwiększyć odległość. Możesz zachęcić je do pchania zabawkowego wózka lub wózka. Gdy dziecko nabierze już pewności w chodzeniu, możesz ustawić tor przeszkód z miękkimi poduszkami lub piankowymi kształtami, po których będzie można chodzić.


Spraw, aby Twój dom był bezpieczny — gdy Twoje dziecko zaczyna częściej poruszać się po domu, utrzymanie czystości wokół niego gwarantuje, że nie będzie wypadków i stwarza wiele okazji do spacerów i odkrywania.

Podobne wpisy