Wraz z rozwojem pamięci Twojego dziecka, będzie ono tworzyć silniejsze więzi z kilkoma osobami i zacznie preferować niektóre osoby od innych. Mogą nadal cierpieć z powodu lęku separacyjnego, kiedy je zostawiasz, ale nie martw się — to normalne.
Do tej pory Twoje dziecko powinno być w stanie poradzić sobie z jedzeniem palcami, które może samodzielnie podnieść i zjeść. Upewnij się, że codziennie podajesz im różnorodne produkty z każdej z 5 grup żywności: warzywa, owoce, chude mięso, ryby, drób lub zamienniki mięsa, zboża oraz mleko, ser, jogurt i produkty mleczne.
Od 9 miesiąca możesz też zacząć podawać pokarm przed karmieniem mlekiem. Dzięki temu Twoje dziecko może zacząć ograniczać spożycie mleka.
Twoje dziecko może stać prosto i poruszać się, trzymając się mebli, ale czasami nie dzieje się tak przez kolejne kilka miesięcy. Nie musisz się jeszcze martwić kupowaniem mu butów, nauka chodzenia boso pomaga wzmocnić jego stopy i mięśnie nóg. Pomyśl o zakupie pierwszych butów, gdy zaczną chodzić na zewnątrz.
Co potrafi dziecko w 9 miesiącu
W wieku 9 miesięcy Twoje dziecko zacznie rozumieć znaczenie słów. Jeśli coś wskażesz, mogą na to spojrzeć. Będą gaworzyć, naśladować dźwięki, wydawać dźwięki, aby zwrócić na siebie uwagę i mogą przestać, gdy powiesz „nie”. Prawdopodobnie rozpoznają już swoje imię.
Wiele dzieci jest mobilnych w wieku 9 miesięcy, a niektóre mogą chodzić po schodach, ale schodzenie jest bardzo trudne, więc bądź ostrożny. Nauczą się również, jak zginać kolana, aby usiąść po wstaniu. W wieku 9 miesięcy Twoje dziecko powinno być w stanie siedzieć, pochylać się do przodu i prostować bez przewracania się.
Gry polegające na podawaniu są ulubionymi zabawami wielu 9-miesięcznych dzieci, dawanie zabawki i zabieranie jej z powrotem. Będzie też zafascynowane wkładaniem przedmiotów do pojemnika i wyjmowaniem ich z powrotem, układaniem kółek i zabawą zabawkami z dźwigniami, drzwiami i ruchomymi częściami.
Jak mogę pomóc dziecku w rozwoju?
Twoje dziecko prawdopodobnie jest zainteresowane zabawkami, z którymi może wchodzić w interakcje. Nie trzeba jednak wydawać na nie dużych pieniędzy. Możesz je zabawiać, otwierając i zamykając szafki kuchenne (o ile ich zawartość jest bezpieczna), dając im drewnianą łyżkę do uderzania w garnek, bawiąc się w a kuku za sofą lub zasłonami i budując z klocków wieżę .
Mów, śpiewaj i czytaj dziecku tak często, jak to możliwe, aby pomóc w rozwoju języka. Wydawaj zabawne dźwięki, wyjaśniaj im, co robisz i reaguj na ich odgłosy.
Możesz pomóc dziecku nabrać pewności w chodzeniu, stojąc lub klęcząc przed nim z wyciągniętymi rękami lub trzymając je za ręce, gdy idzie w twoją stronę. Możesz także kupić zabawkowy wózek lub spacerówkę, której dziecko może się trzymać podczas nauki chodzenia. Upewnij się, że jest stabilny i ma szeroką podstawę.
Oznaki problemów rozwojowych
Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Po 9 miesiącach porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką środowiskową matki, jeśli:
- wcale nie zaczął się ruszać
- nie wykazują zainteresowania ani nie sięgają po przedmioty
- nie rozpoznają Ciebie ani głównego opiekuna
- nie odwracaj się w stronę cichych dźwięków
- nie gaworzą ani nie rozpoznają dźwięków wydawanych przez inne osoby
- nie nawiązuje kontaktu wzrokowego
- nie może być uspokajane od płaczu przez Ciebie ani przez głównego opiekuna